Име на проекта: Innovative Methods of Adapting Surfing for People with Disabilities
Номер: 2023-1-BG01-KA182-SPO-000149788
Кратко име: SURF-ABLE
Финансиран по програма: Еразъм + Спорт
Координатор на проекта: Илияна Стоилова
Организация: Сдружение “Морско конче” СК
Период: 01 юли 2023 – 30 юни 2024
Португалия, Ерисейра
октомври 2023
Основна дейност по тази мобилност е провеждане на тренировки и обучения (coaching and training assignments) в Ericeira Surf Clube. Това ще предостави на участниците допълнителни знания и умения в обучението по сърф на хора с увреждания в океански условия.
Испания, о-в Фуертевентура
февруари 2024
Oсновна цел на тази мобилност е наблюдаването на работата (job shadowing) на сърф инструкторите от Fuerte Tribu при занимания със семейства с хора с увреждания. Целта на тази дейност е да предостави на участниците възможност да наблюдават колеги в областта и да се учат от техния опит в работата със семейства на хора с увреждания.
Гърция, о-в Лимнос
май 2024
Наблюдаване на работата (job shadowing) в занимания по кайтсърф за хора със специални потребности в Keros Surf Club. Основната цел на тази дейност е да предостави на участниците възможност да научат добри практики в преподаването на кайтсърф за хора с двигателни увреждания.
Предполагаемият брой на децата с увреждания и затруднения в развитието в България е около 32 000 по непотвърдени данни.
Липсата на адекватна обществена инфраструктура, адаптирани занимания, културни мероприятия и други прави хората със специални нужди по-изолирани.
Повишаването на квалификацията в уменията на сърф инструкторите, треньорите и доброволците в сферата на адаптираните водни спортове за хора с увреждания създава предпоставка за провеждане на по-регулярни адаптирани занимания в страната.
Португалия, Ерисейра
Работата с треньорите от Ericeira Surf Clube предостави на българските участници нови знания в областта на сърф терапията и организацията на сърф сесии за хора със специални нужди в океански условия. Инструкторите получиха както теоретични, така и практически знания от водещия Joao Taborda Lopes. В занятията бяха засегнати теми свързани с адаптиран сърф, пара-сърф и сърф терапия. Във всеки раздел се разглеждаха особеностите на различните по цел сърф занимания, тяхната специфична екипировка, необходими инструктори, условия, начин на провеждане, общо влияние, бъдещо развитие и иновации в сърф дъските за незрящи.
По-голямата част от практическите занимания включени в програмата на мобилността се проведоха на плаж Каркавелос в Cascais Surf Center, близо до столицата Лисабон, съвместно с организациите Surf Art, Surf Addict, Wave by Wave. Групите бяха формирани главно от хора в аутистичния спектър, с опит в сърфирането, които регулярно посещават спортни и оздравителни активности организирани на плажа и във водата. По време на практическите занимания българските участници успяха да научат нови методи за обратна връзка от учениците преди и след провеждане на адаптираните занимания.
Част от програмата по време на мобилността в Португалия, включи посещения в различни организации и институции – центрове за хора с увреждания, община Мафра, местните бизнеси, работилница за сърф екипировка, общности и изявени атлети, част от сърф общността в Ерисейра.
Запознаването с действащи проекти на територията на община Мафра, свързани с приобщаването на хора с увреждания и работещите примери за въвличането им в работен процес, даде на участниците в мобилността визия за бъдещо сътрудничество между институции и организации в България.
Испания, Фуертевентура
Работата с треньорите от Fuerte Tribu предостави ценни знания и умения при обучението на доброволци за адаптиран сърф. По време на курса бяха разгледани различни видове увреждания, като към всяко от тях, обучаващте се доброволци трябваше да “влязат в обувките” на типа увреждане и да изпитат от първо лице какво е усещането да бъдеш в подобна позиция. Тази стъпка в обучението на доброволците помага за изграждането на по-силно чувство за отговорност и доверие между доброволци, инструктори и хората с увреждане.
С екипът на Fuerte Tribu успяхме да обсъдим иновативна идея: създаване на малък аксесоар, който може да направи всеки сърф адаптивен. Този лесно преносим, адаптивен и икономически ефективен аксесоар може да бъде истинска промяна за адаптивното сърфиране. Проучваме възможностите за бъдещо сътрудничество в разработката на тази идея.
Гърция, остров Лимнос
Последната дейност от проекта се състоя в Гърция, в гостоприемството на Surf Club Keros, като основният акцент беше върху адаптирания кайтсърфинг за семейства. Въпреки че някои членове на екипа вече имаха опит в кайтсърфинга, адаптираният му вариант беше нещо ново за нас. Открихме, че адаптираният кайтсърфинг изисква много оборудване, специфични условия и квалифициран персонал, което го прави най-сложния от адаптираните водни спортове, които проучихме. Обучаващият се трябва да притежава добра подвижност на горната част на тялото и разбиране на техниката, което ограничава участието до определена група хора.
Крайната цел на курса по адаптиран кайтсърфинг е обучаващите се да могат да карат самостоятелно на по-малка дъска с вградена седалка. Въпреки това, поради високата сложност на този спорт, значителна част от обучението се провежда на устройство, наречено catakite – стар катамаран, приспособен за кайтсърфинг. Повечето участници предпочитат този етап, тъй като предлага по-голяма стабилност и контрол.
Благодарение на тази последна мобилност, придобихме пълна представа за необходимото оборудване и организация за провеждане на адаптирани курсове по кайтсърфинг. Макар че е предизвикателно, ние разглеждаме възможности за разширяване на тази дейност в България.